Loading

HKMS Staff & Faculty

Administration
Jennifer Olsen Principal
Ryan Mackenzie Assistant Principal

Counseling
Alan Fortin School Counselor 7 and 8.2
Rebecca Degnan School Counselor 6 and 8.1
Jamie McDermott School Counselor 5 and Developmental Guidance teacher 5
Heather Pach School Psychologist
Tara Bartlett Social Worker
Pat McCay Speech Pathologist

Applied Academics
Linda Ricks Library Media Specialist
Jill Thompson Art
Megan Martin Art
Sue-Ann Malinconico World Language Spanish
Elizabeth Pascucci World Language Spanish
Laura Henderson World Language French
Sharon Elliot-Sullivan World Language Spanish
Michele Ouellette Health/Physical Education
Robert Fagan Physical Education
Cherie Anderson Mucha Physical Education
Carolyn LaRosa Technology Education
Keith Morrissette Band/Music
Joel Spineti Band/Music
Greg Flower Chorus
Matthew Thomas Practical Arts/Foods

Special Services
Linda Monroe Reading Specialist
Courtney Smalley Math Specialist
Catherine Wendt Reading Specialist
Megan Williams L.E.A.P
Paige Callahan Literacy Coach
Rebecca Reinhold SPED Teacher
Lisa Burr SPED Asst.
Denise Zanardi SPED Asst.
Monica Hansen SPED Asst.
Betsy Stehr SPED Asst.
Bettyann Rembisz SPED Asst.
Gale Annicelli SPED Asst.
Carolyn Armstrong SPED Asst.
Meagan Piombino SPED Asst.
Heidi Gifford SPED Asst.

Building Staff
Anne O'Brien Secretary
Lori LaBella Principal's Secretary
Jennifer Papallo Nurse
Susan Hammar Bookkeeper
Cindy Fetteroll Guidance Secretary
Cindy Baklik Library Media Assistant
Steve Ferjak Security
Allen Sansalone Head Custodian
Greg Remmers Night Custodian
John Cribbs Day Custodian
Mike Angiollo Night Custodian
Thomas Butka Night Custodian
Sal Imme Night Custodian
Sebastian Fazzino Night Custodian
Don Michaud Night Supervisor
Julie Tetrault Food Service
Mary Hueg Food Service
Megan Theriault Food Service
Nancy Arendholz Food Service


Team 5-1
Janet Nelson Science
Andree Pias Mathematics
Marsha Sturges Language Arts
Margaret Amaio Language Arts
Melissa Steinhilper Special Education Teacher

Team 5-2
Michelle O'Rourke Science
Tara Brinkman Mathematics
Jessica Spearrin Language Arts
Eileen Mills Language Arts
Kayla Evans Special Education Teacher

Team 6-1
Timothy Houlton Science
Julie Coogan Mathematics
JoAnn Smith History
Kristina Lawley Language Arts
Elizabeth Gagliardi Language Arts
Andrea Monnes Special Education Teacher

Team 6/7
Matthew Hall Science
Joseph DeRose Mathematics
Rob Davey History
Amy Koepke Language Arts
Sharon Papale Language Arts
Lisa Castlevetro Special Education Teacher

Team 7-1
Gail Hanson Science
Jenn Leavitt Mathematics
Kevin White History
Ruth Masci Language Arts
Lara Wowk Language Arts
Eileen Bielewicz Special Education Teacher

Team 8-1
Robin Duffield Science
Kerry Geoghegan Mathematics
Greg Cumpstone Social Studies
Lynne Landry Language Arts
Jessica Petrus Special Education Teacher

Team 8-2
Brian Pember Mathematics
Kathy Briotti Science
Kate O'Mara Social Studies
Gretchen Schwanfelder Language Arts
Meegan Donadio Specical Education Teacher